یکشنبه 03 بهمن 1400, 3:46 ب ظ

.

Image
معرفی واحد

بخش ICU

بخش ICU یا بخش مراقبت های ویژه، بخشی است که در آن خدمات درمانی به بیماران بد حال که نیازمند پشتیبانی ویژه و مراقبت های پرستاری در سطوح بالا هستند ارائه می شود.منظور از بیماران بد حال ؛ بیمارانی با وضعیت بحرانی و وخیم هستند به نحوی كه امكان مراقبت و نگهداري از آنها در ساير بخشها و در كنار ديگر بيماران وجود ندارد که برخی از این بیماران نیاز به حمایت های تنفسی نیز خواهند داشت. در اين بخش بيماران تحت نظارت دقيق و دائمي قرار دارند و بالاترين سطح مراقبت هاي پزشكي و پرستاري از آنها انجام مي شود.  قابل توجه است اين بخش مجهز به پيشرفته ترين تجهيزات پزشكي مي باشد و پرسنل درماني آن از بين ماهرترين افراد انتخاب مي شوند. در اين بخش بيماران تحت نظارت دقيق و دائمي قرار دارند و بالاترين سطح مراقبت هاي پزشكي و پرستاري برای آنها انجام مي شود. 

مشخصات بخش ICU جراحی:
این بخش در طبقه اول بیمارستان، روبروی اتاق عمل قرار گرفته است که دارای 5 تخت فعال  می باشد.

تلفن بیمارستان: 42638001
- شماره داخلی بخش ICU برای تماس همراهان:  291
- رییس بخش :آقای دکتر فرهاد کرمیان
- مسئول بخش: آقای حسین معتمدی

پذیرش 24 ساعته بیماران در ICU :
بیماران ممکن است به ‌طور مستقیم از بخش اورژانس به ICU منتقل شوند یا اینکه پس از وخیم شدن حال شان در بخش‌های عادی یا بلافاصله پس از انجام جراحی‌های بسیار تهاجمی که بیمار را در معرض خطر شدید عوارض قرار می‌دهد، به ICU انتقال داده شوند.

برخی اعمال جراحی و موارد شایع بیماری‌های بستری در بخش:

  • مشکلات ایجاد شده پس از تصادفات که اندیکاسیون بستری در بخش مراقبت‌های ویژه جراحی مغز و اعصاب را داشته باشد مانند آسیب‌های نخاعی، شکستگی جمجمه و ...
  • پس از اعمال جراحی وسیع و پر خطر
  • خونریزی‌های مغزی

4.مانیتورینگ قلبی و عروقی بیماران بعد از عمل جراحی بر اساس دستور پزشک معالج یا پزشک مشاور

5.بیمار زنان بدحال

6.بیماران اطفال بد حال

تجهیزات بخش ICU:

دستگاه سونوگرافی پرتابل

دستگاه دیالیزFRESENIUS

دستگاه رادیولوژی پرتابل

دستگاه ونتیلاتور پرتابل

مانیتورینگ دیواری و سانترال SAADAT

ونتیلاتور(DRAGER،VELA،MEDEC،BENNET)

سرنگ پمپ(MEDIJECT،B-BRAUN،JMS)

پمپ انفوزیون MEDIJECT)،B-BRAUN،JMS)

تخت سه شکن برقی و تشک مواج

الکتروشوک LIFEPAK

دستگاه نوار قلب

دستگاه UPS

قوانین و مقررات بخش ICU  :
1- بیمار بستری تابع مقررات بیمارستان و بخش می باشد.

2-همراهیان محترم لازم است پس از پذیرش بیمار خود در ای سی یو جلوی درب منتظر بمانند تا پس از انجام اقدامات اولیه برای بیمار ،اطلاعات لازم مانند( سابقه بیماری،حساسیت دارویی و... مشخص نمودن یک نفر از اعضای خانواده به عنوان رابط با بخش ،گرفتن آدرس و شماره تلفن جهت تماس ضروری ) توسط پرستار بیمار اخذ گردد.

در صورتیکه بیمار در ICU  بستری شود، طلا و زیورآلات خارج و تحویل بستگان می گردد.
3- در حال حاضر به علت همه گیری بیماری کرونا، جهت حفظ سلامتی شما و جلوگیری از انتقال بیماری، ملاقات ممنوع می باشد.
4- جهت جلوگیری از زخم بسترعلاوه بر استفاده از تشک مواج تغییر وضعیت بیماران هر 3 ساعت انجام می گردد. در صورت نیاز بیماران حمام در تخت داده می شوند.
5-جهت حفظ امنیت بیماران بی قرار، در صورت دستور پزشک معالج یا بیهوشی مقیم مهار فیزیکی با قید ساعت و محل مهار شده  به صورت فیزیکی یا شیمیایی انجام می شود.
6- تغذیه بیماران از طریق سوند معده و با محلول ها ،پودر ها ومکمل های تغذیه زیر نظر کارشناس تغذیه انجام می شود.در صورت نیاز به موارد دیگر با همراهی تماس گرفته می شود.

7-در صورت نیاز مشاوره تغذیه توسط متخصص تغذیه برای بیمار انجام و رژیم غذایی تکمیلی برای بیمار شروع می گردد.

8- دهانشویه ومراقبت از چشم ها در هر شیفت انجام می گردد.

9-بهتر است همیشه یکی از اعضای خانواده در رابطه با بیمار اطلاعات لازم را کسب کند وبه دیگر اعضا خانواده اطلاع رسانی نماید.

10-رابط برای اطلاع از وضعیت بیمار خود می تواند در ساعات مقرر ساعت 9-12 صبح ، 3 تا 6 عصر و 8 تا 10 شب با شماره تلفن 42638001 داخلی 291تماس داشته باشد.

11-ویزیت پزشک حدود ساعت 8-10 انجام می شود در صورتی که قصد دارید از وضعیت بیمار خود آگاه شوید با پزشک معالج و در صورت نیاز با پرستار بیمارصحبت نمایید.

12-قبل از ورود و پس ازخروج از بخش دست های خود را با محلول ضدعفونی نمایید.

13-از گان و پاپوش استفاده نمایید.

14-همراهیان محترم می توانند پس از ترخیص یا انتقال بیمار خود به سایر بخش ها سوالات خود در زمینه ی خود مراقبتی از بیماردر منزل(مانند نحوه ساکشن،اکسیژن درمانی،تغذیه،فیزیو تراپی و...) و راهنمایی جهت تهیه وسایل مراقبت در منزل(مانند تشک مواج ،ساکشن،کپسول اکسیژن و..) درخواست راهنمایی از مسئول بخش نمایند.

15-در صورت هرگونه سوال،مشکل،انتقاد و پیشنهاد میتوانید در شیفت های صبح با مسئول بخش در ارتباط باشید.

با آرزوی سلامتی برای شما