یکشنبه 03 بهمن 1400, 3:29 ب ظ

.

Image
معرفی واحد

بخش حساس و مهمی از طب شامل اورژانس های پزشکی است. تصادفات مختلف رانندگی، حوادث مختلف ضمن کار، مسمومیت ها، جراحتهای حین نزاع و نیز سایر وضعیتهای خطرناک ناشی از برخی بیماریها نظیر Acute MI و یا کومای هیپراسمولار دیابتی، از علل مهم بروز وضعیتهای اورژانس در یک بیمار می باشند. در چنین شرایطی گاه نجات جان بیمار در دقایق و ثانیه ها رقم می خورد و به این ترتیب مداخله سریع تیم پزشکی اهمیتی حیاتی می یابد. به عبارت دیگر ارزیابی سریع وضعیت بیمار، تشخیص سریع و در صورت لزوم انجام اقدامات تشخیصی مناسب، درمان مناسب و حفظ شرایط پایدار همودینامیک در بیمار در حداقل زمان و با حداکثر کیفیت جهت حصول بهترین نتیجه از ضروریات شغلی غیر قابل انکار پرسنل شاغل در اورژانس است. از این نظر سعی شده است در اورژانس مرکز حکیم چه از نظر تجهیزات و چه از نظر نیروی انسانی شرایط لازم برای نیل به اهداف مذکور فراهم آید.

اورژانس این مرکز شامل واحد تریاژ ،  اتاق ایزوله، اتاق CPR، اتاق عمل ، اورژانس بزرگسال، اورژانس اطفال و انبار تجهیزات می باشد. تمامی تختهای بیماران  دارای مانیتور Bed Side می باشد. مانیتورهای مدرن نصب شده در كنار هر تخت قادر است در هر لحظه علایم حیاتی بیمار شامل فشار خون، ضربان قلب، تعداد تنفس، میزان اشباع اكسیژن شریانی و كاركرد الكتریكی قلب را در هر یك از 12 لید استاندارد الكتروكاردیوگرافی ثبت نماید.

در اتاق CPR اورژانس مرکز حکیم كلیه تجهیزات عملیات CPR،BLS و ALS مهیاست. 2 دستگاه ساكشن پرتابل (علاوه بر ساكشن مركزی)، 1دستگاه ونتیلاتور پرتابل و 1 دستگاه ونتیلاتور غیرپرتابل، Heart monitoring، Heart Monitoring+ DC shock، امكانات تعبیه Pace maker موقت و CVP Line از جمله این امكانات است.

در اتاق عمل بخش اورژانس، اعمال جراحی کوچک و نیز اعمال جراحی اورژانس نظیر تعبیه Chest Tube انجام می گیرد.

گردش كار در اورژانس بر اساس سیستم تریاژ ESI، طراحی شده است. بیماران دارای سطح تریاژ 1 مستقیماً به اتاق CPR وارد می شوند و بلافاصله توسط پزشك مستقر در بخش معاینه و اقدامات لازم برای آنان آغاز می شود. کلیه استانداردهای ACI و نیز استانداردهای اعتبار بخشی ملی در مورد اورژانس، در این بخش پیاده سازی و اجرا شده است.

بخش اورژانس همچنین به سه دستگاه آمبولانس مجهز می‌باشد. امکانات کامل CPR و انتقال بیماران در این آمبولانسها در نظر گرفته شده است.

تیمی از پرستاران خبره، پزشکان و متخصصین مجرب امور درمانی بخش را برعهده دارند. جهت تسریع امور و رفاه بیشتر بیماران مراجعه کننده به اورژانس، پذیرش و ترخیص بیماران در این بخش به صورت مستقل انجام می‌شود. جهت تسریع امور درمانی بیمار، کلیه مراحل پذیرش، درخواست اقدامات پاراکلینیک، تجویز دارو و ترخیص بیماران از طریق سیستم HIS انجام میگیرد.

تلاش پرسنل بخش در جهت حفظ انضباط کاری و ایجاد محیطی عاری از تنش ونیز وجود امکانات مختلف رفاهی، حداکثر آسایش را برای مراجعین و بیماران فراهم می آورد.

اورژانس مرکز توانسته است به طیف وسیعی از بیماران دچار وضعیتهای اورژانس شامل بیماران حوادث جاده ای شامل انواع ضربه های سر،نزاع ، بیماران نیازمند اعمال جراحی ، بیماران چشمی ،بیماران دچار سکته قلبی، ادم حاد ریه، کتواسیدوز دیابتی،  شکستگی ها، مسمومیت ها و نظایر آن، خدمات پزشکی ارائه کند.