یکشنبه 03 بهمن 1400, 4:14 ب ظ

.

Image
معرفی واحد

بلوک زایمان در طبقه دوم بیمارستان و در جوار بخش NICU یکی از بخش های اورژانس مرکز آموزشی ،پژوهشی و درمانی حکیم می‌باشد که قادر است جهت زایمان طبیعی، سزارین و سایر اورژانسهای زنان و مامایی به بیماران سرویس دهد.

در راستای برنامه تحول نظام سلامت و با مساعدت وزیر محترم بهداشت و درمان ،پروژه توسعه زایشگاه با زیربنای 1400متر مربع و با هزینه افزون بر 23میلیارد ریال و هزینه تجهیزات 9 میلیارد ریال جهت توسعه بلوک زایمان در اردیبهشت ماه 1394 آغاز و در مرداد 1395 به بهره برداری رسید.

طبقه همکف شامل پذیرش - تریاژ - اتاق مامایی (معاینه) – اتاق معاینه پزشک – سالن انتظار مادران باردار- اتاق مراقبت های مامایی با 7 تخت مجزا – کلاس آموزش مادران و طبقه اول شامل 14 اتاق LDR – اتاق تمیز – اتاق کثیف – استیشن مامایی و انبار تجهیزات می باشد.

این واحد دارای امکانات زیر است :

1- اتاق معاینه: دارای تخت معاینه، اکسیژن و ساکشن مرکزی، سونی کیت و سایر تجهیزات معاینه می‌باشد

2-اتاق بستری موقت (مراقبت های مامایی ): این اتاق در طبقه همکف مامایی واقع گردیده است و با تعداد 7 تخت فعال و با تجهیزات کنسول با فلومتر اکسیژن ،ساکشن ، فشار سنج دیواری ،دستگاه الکتروشوک به همراه ترالی احیا و مانیتور علائم حیاتی می باشد.این اتاق جهت مانیتور جنین و یا بستری موقت مادرانی که طول بستری آنها کمتر از 6 ساعت به طول می انجامد ،جهت تعیین و تکلیف مادران در راستای طرح تکریم بیمار ایجاد شده است.

3- اتاق LDR: ترکیب فضاهای مربوط به مراحل درد و زایمان و بهبودی پس از زایمان به نام اتاق های LDR در نظر گرفته می شود که بیمار پس از پذیرش در درمانگاه و در صورت بستری پس از تعویض لباس وارد اتاق LDR می گردد.(اختصاصا یک اتاق یک بیمار)

مادر تمامی مراحل زایمان و بهبودی پس از زایمان و ریکاوری را در همین اتاق سپری می کند . در این روش علاوه بر این که جابجایی مادر به حداقل می رسد ،حریم شخصی او نیز رعایت می گردد.

اتاق دارای فضای کاملا اختصاصی با سیستم سرمایش و گرمایش قابل تنظیم به دلخواه مادر و نور و تهویه مناسب با امکانات کامل از قبیل امکانات کاهش درد زایمان دارویی و غیر دارویی شامل رایحه درمانی ، آوادرمانی ،انتونوکس و غیره می باشد و همچنین دارای یخچال – تلویزیون – مبل راحتی – تلفن – تخت پیشرفته الکترونیکی (قابلیت تغییر از تخت معمولی به تخت مخصوص زایمان) – تخت همراه - سرویس بهداشتی – حمام می باشد.

در طبقه اول تعداد 14 اتاق LDR با تعداد 3 اتاق VIP با ورودی اختصاصی از بیرون ساختمان جهت امکان حضور همسر فراهم گردیده شده است و همچنین یک اتاق زایمان در آب در نظر گرفته شده است.

امکان حضور همراه آموزش دیده دراتاق مادر موجب کاهش استرس مادر در موقع زایمان قبل ، حین و بعد از زایمان گردیده است و مهمتر از همه آموزش های پس از زایمان در رابطه با شیردهی و آموزش های قبل از زایمان در رابطه با نحوه زایمان و روش های کاهش درد زایمان و اهمیت شیردهی و تماس پوستی در یک ساعت اول تولد به مادران به نحو اثربخش تری انجام می گردد.

به دلیل فضای مناسب ،امکان از وسایل کمک زایمان مانند توپ تولد ، راه رفتن و انجام فعالیت های فیزیکی مادر فراهم شده است.

4- اتاق عمل زایشگاه:

این اتاق در طبقه اول اورژانس مامایی جهت عمل موارد اورژانس در نظر گرفته شده است که دارای تجهیزات تخت الکترونیکی ،الکتروکوتر ،مانیتور علائم حیاتی ،ماشین بی هوشی ،الکتروشوک ،ترالی احیاء و سایر تجهیزات مورد نیاز می باشد.