تقویم روز
امروز سه شنبه 6 خرداد ماه 1399 ساعت 08:41 ق ظ

بخش نوزادان

امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

بخش NICU:
بخش NICU یکی از بخش های مهم و پشتیبان بلوک زایمان در مراکز بیمارستانی بوده که محیطی امن برای تولد نوزادان بخصوص نوزادان High Risk را ایجاد نموده و ارائه خدمات و اقدامات درمانی مناسب را امکانپذیر می سازد . بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان حکیم نیشابوریکی از مراکزپیشرفته فوق تخصصی ارجاع نوزادان در منطقه است که امکان سرویس دهی به کلیه نوزادان نیازمند بستری در این بیمارستان را دارا می باشد . همچنین در این واحد با توجه به تجهیزات بسیار پیشرفته همراه با وسعت و امکانات گسترده، پذیرش از سایر بیمارستانها نیز صورت می پذیرد . این بخش در طبقه دوم فاز یک بیمارستان در مجاورت بخش های جراحی زنان و بلوک زایمان واقع شده است.

معرفی بخش
بخش NICU دارای واحدهای مختلف است:
1- واحد اصلی : دارای 24 تخت بستری با کامل ترین و پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی شامل انکوباتورها ، رانیماتورها و نئوپاف ها و ونتیلاتورهای پیشرفته ، دستگاههای فتوتراپی ، تصویربرداری پرتابل و گازومتری و دستگاه نازال و بابل وبلندروتی پیس وECGوالکترو شوک وبیلی سنج می باشد که در این واحد بسیار تحسین برانگیز خدمات درمانی کامل به نوزادان ارائه میشود . ( همچنین امکان انجام سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی پرتابل نیز از مشخصات ویژه این بخش می باشد )
2- واحد KMC یا مراقبت هم آغوشی مادرانه : شامل 2 تخت با امکان مانیتورینگ و تجهیزات کامل که جهت انجام مراقبت هم آغوشی مادرانه در نوزادان نارس در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه این روش اثرات بسیار مفید و ارزنده ای را در روند درمان ورشد و تکامل نوزادان دارا می باشد، این واحد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و مورد توجه بسیار نیز قرار گرفته است .
3- اتاقهای مادران : یکی از مشخصات استثنایی NICU در این مرکز ، وجود اتاقهای مادران می باشد که این اتاق ها با کلیه امکانات رفاهی (هتلینگ ) درمجاورت بخش NICU قرار گرفته و جهت استراحت مادران و دسترسی هر چه بهتر به نوزادان و حضور دائمی آنها در نظر گرفته شده است . این اتاقها مجهز به سیستم احضار پرستار نیزمی باشند.

4-سایر واحدهای وابسته به NICU : شامل واحد واکسیناسیون و غربالگری تیروئید، واحد شنوایی سنجی ، کلینیک نوزادان ، کلینیک چشم ، واحد MRI و CT Scan که خدمات ارائه شده به نوزادان را تکمیل می نماید.

مسئولین و کادر درمانی NICU
رئیس بخش : دکتر رضا بهمدی فوق تخصص نوزادان ، که نظارت مستقیم به بخش را به عهده داشته و ویزیت نوزادان را بهمراه سایر کادر درمانی پزشکی و پرستاری به عهده دارند .
سرپرستار بخش : خانم آمنه دهنوی سرپرستار با تجربه بخش NICU می باشند.
کادر پزشکی مقیم NICU : تعداد5 نفر از متخصصین اطفال باتجربه و با سابقه نیز بصورت 24 ساعته در بخش حضور دارند و بیماران را ویزیت می نمایند .

کادر پرستاری: شامل 29نفر متشکل از افراد مجرب و دارای سابقه کاری در NICU که تحت نظر سرپرستار با تجربه و ورزیده انجام وظیفه می نمایند .