جراحی پیشرفته دو مرحله ای از پشت مهرها و نیز از راه شکم و نصب مهره مصنوعی کمر در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم

دکتر کرامت سعیدی جراح مغز و اعصاب مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم گفت: در پی مراجعه بیمار ۳۲ ساله ای که به دنبال سقوط از درخت دچار شکستگی بسیار شدید مهره چهارم کمری شده بود و به دلیل فشار مهره شکسته بر نخاع، بیمار دچار قطع تقریبا کامل نخاع گردیده بود به طوری که قادر به هیچ گونه حرکت در پایین پاها و حرکت مختصر در بالای پاها، عدم توانایی کنترل ادرار و مدفوع بود و با توجه به شریط بیمار، بیمار در دو نوبت تحت جراحی ترکیبی قرار گرفت. نوبت اول از پشت مهره ها مورد جراحی شامل رفع فشار و پایدار سازی ستون فقرات (پلاتین گذاری در اصطلاح عامیانه) و نیز محکم کردن ستون فقرات به لگن قرار گرفت. چند روز بعد بیمار تحت عمل جراحی بسیار پیچیده و حساس تر با همکاری آقای دکتر نوید سروش ( جراح عمومی) قرار گرفت. که در این جراحی ابتدا دکتر سروش با برش شکم و کنار زدن روده ها و جابجایی مختصر و در کنار شاهرگ های شکم و پاها به جلو مهره های کمر دسترسی پیدا شد و سپس اینجانب قسمت های زیادی از مهره تخریب شده را برداشته و رفع فشار انجام شد و در همان محل یک عدد مهره مصنوعی جای گذاری و نهایتا دو مهره بالا و پایین با پلاتین گذاری از جلو مهره ها پایدارتر شدند و اکنون بعد از جراحی حرکات بالای پا بهبود نسبی داشت ولی برای رویت نتیجه عمل به ماه ها و حتی سال ها گذر زمان، تمرین و تلاش بیمار، خانواده و شبکه های حمایتگر و نیز فیزیوتراپی و کاردرمانی نیاز است. چرا که بهبودی به دنبال آسیب سیستم عصبی بسیار کند و در طی ماه ها تا سال ها رخ می دهد.

دکتر کرامت سعیدی ضمن  تشکر از جراح عمومی دکتر سروش و متخصصین بیهوشی جناب آقای دکتر افخمی و سرکار خانم دکتر نوروزی فرمودند: که بدون همکاری این بزرگواران این مهم قابلیت انجام نداشت. همچنین از تمام تکنیسین های اتاق عمل، بیهوشی، پرسنل ای سی یو و بخش پرستاری که بیمار را در قالب یک تیم حرفه ای حمایت و مدوا کردند تقدیر و تشکر کرد.

وی در پایان با بیان این مطلب که سالیانه تعداد قابل توجهی از مردم کشور ما، متاسفانه در اثر سقوط از درخت یا دچار آسیبی تقریبا جبران ناپذیر یا آسیب های شدید مانند قطع نخاع یا جان خود را از دست می دهند.

      

d8d975c8 7d27 41fb 9dac ba3d263eca71553924d3 b077 41d8 8428 dbfdd7a5bf0f