دستانی که می‌توانند نجات‌بخش باشند

245 

رئیس بخش اورژانس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم از نجات جان بیمار دچار افت شدید فشارخون و وخامت شرایط بالینی ناشی از گزش های فراوان زنبور ( شوک آنافیلاکسی) که توسط همراهی به این مرکز آورده شده بود خبر داد.

دکتر امیرصادق علیمردانی افزود: درساعت 14:55 هشتم خردا ماه در پی مراجعه بیمار دچار شوک آنافیلاکسی، با توجه به شرایط بحرانی، سریعا کد احیا فعال و عملیات احیا بربالین وی انجام شد که خوشبختانه به لطف پروردگار و تلاش تیم احیا، پس از گذشت ۳۰ دقیقه شرایط بیمار پایدار شد.

رئیس بخش اورژانس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم  ضمن تشکر از زحمات کلیه پرستاران اورژانس گفت : بعد از پایدار شدن علایم حیاتی، بیمار جهت ادامه روند درمان به مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی ۲۲بهمن منتقل شد.

در پایان آقای دکتر به ذکر نکات مهم در مورد شوک آنافیلاکسی پرداخت:

شوک آنافیلاکسی ( واکنش حساسیتی شدید و خطرناک ) در سراسر دنیا در حال افزایش است و در برخی کشورهای توسعه یافته تا ۱۵۰۰ مرگ در سال ناشی از این بیماری گزارش شده است. علل متعددی از قبیل موادغذایی، داروها، نیش حشرات و استعداد ژنتیکی افراد باعث بروز آن میشود.

نیش حشرات دومین علت شایع واکنش های آنافیلاکتیک در دنیا بوده واغلب به دنبال سم حشرات ایجاد میشود. گزش می تواند باعث علایم موضعی و خفیف در محل و یا علایم عمومی و بالقوه کشنده ایجاد نماید.

در صورت بروز علایم عمومی از قبیل احساس ضعف و بی حالی، تنگی نفس، تورم شدید زبان، لب ها، تهوع و استفراغ سریعا به مراکز درمانی مراجعه نمایید.